Newton’s 2018

Event info

Dates06/04 - 08/04/18
City/CountryBathurst, Australia
TypeWorld Cup
Facebook pageclick here
Facebook eventclick here

Registration info

Categories
OSWOJRLUMA
Registration feeAUD 299.00
Rider limit150

Track info

FindhillsTrackinfo for Newton’s 2018 on Findhills
Hashtag#idfnewtons
Rotate your screen for a better view.

Rider list

#NameNat.Nat.Category 1Category 2
1.Stephen DavisNZOpen skateboard 
2.Emily ProssUSOpen skateboardWomen
3.Zane BonserAUOpen skateboardJuniors
4.Harry ClarkeAUOpen skateboard 
5.Finn GrayswannNZOpen skateboardJuniors
6.Will StephensonGBLuge 
7.Finn CantrillAUOpen skateboardJuniors
8.Morgan OwensUSOpen skateboard 
9.Daniel EngelUSOpen skateboard 
10.Josh EvansAUOpen skateboard 
11.Abdil MahdzanMYLuge 
12.Nico GallmannCHOpen skateboard 
13.Luke FiskAUOpen skateboard 
14.Billy AstonAUOpen skateboard 
15.Elissa MahNZOpen skateboardWomen
16.Tim ScottAUOpen skateboardLuge
17.Dale SmithAUOpen skateboard 
18.Nori TamuraJPOpen skateboard 
19.Dane HannaCAOpen skateboard 
20.Carlos PaixãoBROpen skateboard 
21.Kyle WesterUSOpen skateboard 
22.Jackson LoneyAUOpen skateboard 
23.Riley YoungAUOpen skateboardJuniors
24.Douglas SilvaBROpen skateboardMasters
25.Graham BrittainAULuge 
26.Neil DuddyAUOpen skateboardMasters
27.Ryan NichollsAUOpen skateboardMasters
28.Tyron KnightAUOpen skateboard 
29.Nick GreentreeAUOpen skateboard 
30.Matteo RodinisITOpen skateboard 
31.Eden McdonoghAUOpen skateboard 
32.Michael EnglishAUOpen skateboardLuge
33.Mack GeddesAUOpen skateboard 
34.Max HeatonAUOpen skateboard 
35.Matthew RaeAUOpen skateboard 
36.Adam LewisAUOpen skateboard 
37.Jack BainAUOpen skateboard 
38.Diego PonceletESOpen skateboard 
39.Simon GodfreyAULuge 
40.Julian SlaneyAULuge 
41.Santiago EspecheAROpen skateboard 
42.Adam WestfallUSOpen skateboard 
43.Callum O'CallaghanAUOpen skateboard 
44.Connor FergusonAUOpen skateboard 
45.Nick D'BkUSOpen skateboard 
46.Tim WhiteAUOpen skateboard 
47.Raine KentAUOpen skateboard 
48.Joao Pedro LaporteBROpen skateboard 
49.Daniel KingAUOpen skateboard 
50.Thiago Gomes LessaBROpen skateboard 
51.Lochlainn DarrochAUOpen skateboard 
52.Jack GooleyAUOpen skateboard 
53.Benjamin HayAUOpen skateboardMasters
54.Mitch ThompsonAUOpen skateboard 
55.Davis LanhamAUOpen skateboard 
56.Willem ZentveldAUOpen skateboard 
57.Robert McWhinnieAUOpen skateboard 
58.Jordan HallAUOpen skateboard 
59.Wing Tsun Thomas NgHKOpen skateboard 
60.Finlay WilsonAUOpen skateboardJuniors
61.Brennan BastAUOpen skateboard 
62.Brad PearsonAUOpen skateboardMasters

Riders p/nationality

  • AU - 40
  • US - 6
  • BR - 4
  • NZ - 3
  • JP - 1
  • MY - 1
  • IT - 1
  • GB - 1
  • CA - 1
  • CH - 1
  • ES - 1
  • AR - 1
  • HK - 1

Riders p/category

  • Open skateboard - 57
  • Luge - 7
  • Masters - 5
  • Juniors - 5
  • Women - 2

There are riders from 13 different nationalities attending this event.

Race brackets